Jump to content

Ang. ekstern bryter for Victron inverter


Schjell

Recommended Posts

Eg har ein liten Victron Phoenix 350W inverter under benken.

Tenkte å montere en ekstern bryter på panelet - på inverteren så kan en sette den i av/på/remote på brytaren.

På remote tilkoblinga på inverteren så er der to poler der en kan koble seg til for ekstern bryter.

Ser då at Victron sin eksterne bryter krever korrekt polaritet på desse to lederane. Er dette kun fordi denne Victron bryteren har ei LED pære?

 

Vil ikkje bruke Victron sin bryter - diger dings for det den skal gjere og av prinsipp så betaler eg ikkje 350 kroner for en simpel brytar.

 

 

Link to post
1 hour ago, Bårdp said:

En bryter er jo i utgangspunktet ikke polaritetsavhengig. Men om bryteren har en LED pære må den jo ha tre tilkoblinger for at pæra skal virke slik at den lyser når bryteren er på.

Om den LED pæra står kobla i serie så vil det vel være nok med to lederar vil eg tru, men der må en ha polariteten rett vei ift lysdioden.

 

Tenkte uansett å sjekke her på forumet før eg setter inn en standard bryter eller bruker en av dei ledige bryterane i panelet.

 

Hadde ikkje vore forundra om det var noko tull med krav til resistans eller eit eller anna som gjer at en må kjøpe en "original" remote bryter:smiley:

 

Victron bryter.JPG

Link to post
1 hour ago, Bårdp said:

Ja den kan jo selvsagt stå i serie med bryteren. Er vel bare på prøve og koble sammen L og H på inverteren og se om den da starter.

Eg gir det et forsøk. Alt kan ikkje være vanskelig heller, satse på at den ikkje brenner opp eller noko?

Link to post

Noen som vet hvor mye strøm det går gjennom en sånn? Er det bare en "styrestrøm" eller er det den faktiske strømmen til enten 12V eller 230V? Det står ingenting i doc-en om dimensjonering, og kabel-snutten som sitter der på min 1200W er vel på 2,5-kvadrat..

Link to post

Ja, den "strap"-en er den jeg refererte til som "kabel-snutt" som vel er på 2,5-kvadrat.

Jeg syns det er rart at de har en så tykk kabel på noe som jeg ville tro skal lede veldig lite strøm.
Jeg hadde tenkt å legge opp en bryter som trenger totalt ca.20 meter kabel, og tenkte først å bruke en jeg har liggende på 0,75-kvadrat, men det blir jo potensielt for snaut hvis det går mere strøm i denne.

Link to post
1 hour ago, Maika said:

Ja, den "strap"-en er den jeg refererte til som "kabel-snutt" som vel er på 2,5-kvadrat.

Jeg syns det er rart at de har en så tykk kabel på noe som jeg ville tro skal lede veldig lite strøm.
Jeg hadde tenkt å legge opp en bryter som trenger totalt ca.20 meter kabel, og tenkte først å bruke en jeg har liggende på 0,75-kvadrat, men det blir jo potensielt for snaut hvis det går mere strøm i denne.

 

Eg målte volten på min igår i allefall - i underkant av 6V mellom polane. Eg monterte ein tynn to-leder ledning (type lampett) uten at den blei varm i allefall. Funka greit.

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...