Jump to content

Importregler for brukt båtmotor?


pantzatt

Recommended Posts

Lurer i å kjøpe innenbordsmotor i Sverige på rundt 200hk, dersom jeg får solgt den gamle.

Hvilke importregler gjelder når man tar med en brukt motor over grensen?

Vil sende melding til båtregisteret etter montering, slik at alt er på stell.

Link to post
Om du kjøper motoren i Sverige demonterer den og sender den i biter (marinisering for seg) i separate pakninger gjelder andre regler!

 

 

NEI DET GJØR DET IKKE!!!! Den eneste forskjell er at du da forbryter deg mot straffelovens bedrageribestemmelse overfor tollvesenet + tolloven + særavgiftsloven. Er de skarve kronene verd det?? Å gjøre seg til banditt for?

 

Det eneste unntaket er å importere en ikke-båtmotor av en type som ikke markedsføres som båtmotor eller som egnet tli marinisering. DA har du lov til å marinisere den selv etterpå, uten avgift.

I've always been crazy, it has kept me from going insane.
vimpel_entusiast_signatur.gif

www.baatjuss.no  |  www.judiciumblawg.no

Link to post

Her er et utdrag fra Stortingets vedtak om avgift på båtmotorer:

 

... § 1. Fra 1. januar 2008 skal det i henhold til lov 19. mai 1933 nr. 11 om særavgifter betales avgift til statskassen ved import og innenlandsk tilvirking av båtmotorer (framdriftsmotorer) med kr 143,50 pr. hk. Som båtmotor anses også motorblokker til slike...

 

Det vil dermed bety en avgift pålydende NOK 28 700,- for en motor på 200Hk, og det uavhengig om den er demontert eller ei.

I tillegg tilkommer Mva og frakt.

Merk at staten forbeholder seg retten til å avrunde, men sier ingenting om det er opp eller nedskriving.

 

...§ 3. Departementet kan gi forskrifter om grunnlaget for avgiften og om avrunding av avgiftsbeløpene...

Link to post
Det eneste unntaket er å importere en ikke-båtmotor av en type som ikke markedsføres som båtmotor eller som egnet tli marinisering. DA har du lov til å marinisere den selv etterpå, uten avgift.

dette er det rene skjære vås. det du sier nå er at å marinisere f.eks en chevy 350 utløser grunnlag for avgift siden denne også finnes som båtmotor. og at kun motorer som ikkje er egnet til det er lov å marinisere selv avgiftsfritt.. av dette blir altså konklusjonen at alle motorer som det selges komplette mariniseringspakker til er for uegnede motorer. dette faller på sin egen urimelighet.

Link to post
NEI DET GJØR DET IKKE!!!! Den eneste forskjell er at du da forbryter deg mot straffelovens bedrageribestemmelse overfor tollvesenet + tolloven + særavgiftsloven. Er de skarve kronene verd det?? Å gjøre seg til banditt for?

 

Det eneste unntaket er å importere en ikke-båtmotor av en type som ikke markedsføres som båtmotor eller som egnet tli marinisering. DA har du lov til å marinisere den selv etterpå, uten avgift.

 

Nytt for meg. Om du har en opel(som har samme motor som mercruiser) og kjøer en ny motorblokk til denne tyskland og så bestiller mariniserings utstyr til båten(som også har izuzu moto) din kan tollvesnet pålegge deg å betale 140kr pr hk i båtmotoren din som egentlig kun trengte ny kjøler og vannpumpe? Dette også uansett tidsforskjell mellom bestillinger? De jeg kjenner har fått noen de kjenner til å bestille blokka og noen andre til å bestille mariniserings utstyret, dette ante jeg at var litt på kanten!

Link to post

Du har det fint du, Korsnes, som kan forholde deg til bare det du selv mener ikke er "vås"...? Hva din kompetanse på dette området er, skulle man ellers gjerne ha visst ... .

 

Her er litt fra forskriften:

 

§ 3-15-1. Saklig virkeområde

(1) Avgiftsplikten omfatter båtmotorer (fremdriftsmotorer) med minst ni hestekrefter, herunder motorer som er innmontert i båt. Videre omfattes industrimotorer eller andre motorer som markedsføres som egnet til marinisering, herunder løse motorblokker til slike motorer.

 

(2) Avgiftsplikten omfatter også motorer med utstyr for marinisering som tilbys for salg eller montering. Dette gjelder selv om tilbudet fremsettes av forskjellige leverandører og faktureres hver for seg, når motor og mariniseringsutstyr tilbys samlet for salg, f.eks. gjennom felles annonsering, markedsføring mv. Tilsvarende gjelder ved innførsel, selv om innførselen fordeles på flere sendinger og skjer fra forskjellige leverandører og til forskjellige mottakere.

I've always been crazy, it has kept me from going insane.
vimpel_entusiast_signatur.gif

www.baatjuss.no  |  www.judiciumblawg.no

Link to post

min kompetanse på dette er at eg kan lese, noe du tydeligvis ikkje kan. hvis du leser det du sjøl har limt inn der så står det " når motor og mariniseringsutstyr tilbys samlet for salg" . om eg kjøper en motor solgt som bilmotor og så kjøper til mariniseringutstyr så er det ingen avgift da dette er solgt som en bilmotor. det går under hjemmemarinisering som ikkje utløser avgift. men om en forhandler selger motor som en gjør-det-selv pakke blir det hk-avgift ja da det er solgt som båtmotor. om eg plukka ut f.eks en iveco-motor fra en varebil og marinisera den med et sett beregna for den motoren blir det også fritak. at akkurat den motoren også finnes som båtmotor har ingenting med saken å gjøre. det du hevder nå er rett og slett at det er hk-avgift på mariniseringssettet da?

 

at en motormodell også er brukt som båtmotor har ingen betydning. det er hva den aktuelle motoren er markedsført & solgt som som teller.

alle bensinmotorene til mercruiser og volvo og OMC med noen svært få unntak er bilmotorer med små endringer. å hevde at enhver motor som det finnes en båtvariant av utløser avgift er feil.

det er ikkje hva du bruker den til men hva det er solgt som som teller. om du bruker påhengsmotoren din som en gigantisk kremvisp eller lage bobler i bassenget i hagen så må man fortsatt betale hk avgift sjøl om den ikkje da blir brukt til fremdrift av båt.

Edited by Korsnes (see edit history)
Link to post

Det går vel å ta inn som bilmotor eller industrimotor, men det er litt problematisk når du skal forsikre båten fordi du da ikke har et båtmotornummer som er registrert. At det er et problem med denne typen import er tatt opp på stortinget, men ble avvist som problem av regjeringen. Står noe om det på regjeringen.no.

Link to post

Men jeg regner med at en brukt båt, som ble solgt ny i Norge, har alle avgifter betalt. Når man da på et senere tidspunkt (26år etterpå i dette tilfellet) ønsker å bytte motor, må man altså betale samme avgiften om igjen.

Om man er så dum at man blander litt logikk inn i saken, skulle vel det strengt tatt være nok å betale differansen mellom gammel og ny motor. Det vil da si (200Hk - 130Hk) * 143,50Kr = 70Hk * 143,50Kr = 10 045Kr

 

Men fornuft og forskrift holder sjelden sammen....

 

Hva med dem som kommer over en billig motor som kanskje har skåret sylindrene. Billig delemotor, men innførsel gjør den dyr likevel.

 

Vil påpeke at Skipper Worse's utdrag er fra gammel forskrift. Den nye forskriften (2008) ligger blant annet på toll.no og lovdata.no, men konklusjonen blir den samme likevel.

Link to post

ja hvis den aktuelle motoren finnes kun som marinemotor så er det avgift skåret eller ei. men om man bruker hodet littegrann og sjekker om dette er nok en modifisert bilmotor kjøper man selvsagt en blokk til en bilmotor. om ikkje man elsker å betale avgifter to ganger. dette er ikkje svindel , høybedrageri eller landssvik som visse hevder.

Link to post

Create an account or sign in to comment

For Norwegians: Hvis du leser dette så er engelsk forumspråk aktivt, du kan endre dette til norsk med "System Language" knappen nederst på alle sider

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×
×
  • Create New...