Jump to content

Snekketur til danmark


slett1

Recommended Posts

Vi er en gjeng med ungdommer som har tenkt litt på å ta ferien i ei 23 fots snekke neste år, vi har da tenkt på å kjøre distansen oslo-skagen, langs svenskekysten, men har desverre lite erfaring med dette området, lurte da på om det er noen som vet om dette rett og slett er gjennomførbart ? eventuelt hva vi burde tenke på osv. :flag_da:

Link to post

Velkommen til forumet!

 

Med god planlegging, fokus på sikkerhet og respekt for værvarsel og viljen til å avblåse overfarten mellom Sverige og Skagen i tilfelle dårlig vær bør dette gå veldig bra.

 

Sørg for at motoren er i bra stand, og ta med bærbar VHF, Slepejolle som rommer alle, redningsvester, nødraketter, drivanker etc så er det nok en flott tur.

Redigert av Fanafjord (see edit history)

I must go down to the seas again, to the lonely sea and the sky,

And all I ask is a tall ship and a star to steer her by,

And the wheel's kick and the wind's song and the white sail's shaking,

And a grey mist on the sea's face, and a grey dawn breaking.

Link to post

Strekningen lang Svenskekysten er jo fantastisk med en snekke. Overfarten i åpent hav mellom Marstrand og Skagen er rundt 30 nm. Med 5 knops fart er det 6 timer. Dette er overkommelig risiko når vær- og bølgevarsel er bra.

I must go down to the seas again, to the lonely sea and the sky,

And all I ask is a tall ship and a star to steer her by,

And the wheel's kick and the wind's song and the white sail's shaking,

And a grey mist on the sea's face, and a grey dawn breaking.

Link to post

Lett tur, men vær forberdt på strøm inn mot Skagen. Det kan være mer enn hva man er vant med fra Oslofjorden.

Vestling vind kan sette opp en ekkel vestlig strøm, rett i mot når man kommer fra Marstrand.

 

Men før dere setter over, besøk fyret Pater Noster !!

 

Det er det mye skipstrafikk som runder Skagen og dreier sydover, ikke moro om det er tåke.

 

Ikke fyll hele båten med is slik noen jeg så noen gjorde, bruk balje og isvann til ølkjøling.

Ingen øldrikking under overfarten, det er dumt, vent til Skagen.

 

 

Ole

Ole
S/Y Algol

Link to post

Støtter Måseskär som utgangspunkt hvis overfarten skal gå direkte til Skagen.

Men det blir kortere overfarter hvis dere drar fra Öckerö-området til Østerby havn på Læsø, videre derfra til Frederikshavn eller Vesterø, og så mot Skagen sørfra.

Viktig å vite: Det er ikke mobiltelefondekning i det hele tatt når dere kommer litt ut fra kysten - også om dere ser land. Kan dere få til å ha VHF-antenna litt opp og kabel til selve radioen, så er det å anbefale. En liten mast, f eks.

Jan, Hvaler. Båter: 1977-2016 kano; 1987-1994 Nidelv 24; 1994-2009 Hvalerskøyte 29'; 2008 -- Winga Princess; 2016 -- kajakk

Link to post

Nå er det viktigste nevnt allerede, men legger ved noen punkter her:

Sjekk at dieseltanker er rene og ikke har noe groms, ved bølger løsner dette å tetter dieselfiltere. Ha alltid reservefiltere. Og impeller, og dynamoreim.

 

VHF er et must, da det ikke er telefondekning!

 

Kart, kompass og forstå dette, når du kan navigere med det, så er gps et fint hjelpemiddel. Husk du ser ikke land utpå der, og om da gps slutter å virke MÅ dere bruke kart og kompass!

 

Ikke drikk før overfarten, ikke drikk eller vær fulle ved ankomst til gjestehavner.

 

Flytevester til alle! Å ha jolle bak en 23 fots snekke er bare klunder i havner og det bremser ca 1 knop i fart.

 

Lytt og behersk værmeldinger.

 

Stikkord:

 

VHF

Ekstra drivstoff

Redningsvester

GPS

Papirkart

kompass

Åre

Diesel/olje

Skjøteledning

Sjøsyketabletter

Førstehjelpssaker

Masse tau

Mat og drikke i reserve

Verktøykassa

Batterilader

Lommelykt med batteri og pærer

Fiskestang

Ekstra pærer til lanterner

Regntøy

Termos

Impeller

Reimer

Drivstoffilter

Bøtte

Varme klær

 

Det var det jeg kom på i farten!

 

Velkommen til Båtplassen forresten!

Bygdetulling med båtførerbevis!

Link to post

He he listen blir ganske lang etterhvert, men ikke mist motet. Hvis dere tar med impeller, reimer og drivstoffilter etc. må dere også kunne skifte det. (Jeg selv har det med.)

 

Med en gammel snekke er det enda greiere å ha medlemskap i kystpatruljen. Stopper motoren eller man får det ikke helt til med impelleren som har røket, så er det greit å kunne be om slep (på VHF!) fra redningselskapet uten at det koster feriebudjettet.

Redigert av Fanafjord (see edit history)

I must go down to the seas again, to the lonely sea and the sky,

And all I ask is a tall ship and a star to steer her by,

And the wheel's kick and the wind's song and the white sail's shaking,

And a grey mist on the sea's face, and a grey dawn breaking.

Link to post

Takker for alle svar så langt, har allerede fått svar på en god del, Vi har tenkt å legge opp ruten slik at det ikke blir kjøring om natten, Og det jeg lurte på da er om det finnes noen fine gjestehavner ytterst i oslofjorden, og hvordan værforholdene pleier å være i skagerrak og rundt der i slutten av juni, den snekka vi skal kjøre er ikke verdens mest stabile så er ikke interessert i så altfor store bølger. :sailing:

Link to post

Hei

Tror at med normalt bruk av vettet er den største faren å bli rent i senk av en frakteskute som gjør nærmere 25 knop og ikke ser en tresnekke hverken på radar eller med øyene.

Noen ølbokser i masta vises på radar, og noen håndbluss /penneraketter for å påkalle oppmerksomhet fra en trøtt utkikk kan være bra.

Det er utrivelig i en liten saktegående båt hvis du begynner å lure på om "han store" har sett deg sålenge du selv ikke har fart til å stikke av.

 

God tur.

Mons

Mons

Link to post

Hei!

 

Når det gjelder havner, både i Oslofjorden og langs svenskekysten, så er denne fin å bruke under planleggingen. Da vil dere sikkert finne ut at papirutgaven kan være kjekk å ha også! Sammen med sjøkart for de områdene dere skal ferdes i, er dette ypperlige julegaveønsker! :wink:

Lykke til med planleggingen!

Link to post

Skal i løpet av vinteren inn med noen sandsekker så satser på at det vil hjelpe på, men det er uansett lite koselig med store bølger når man sitter i ei lita snekke, forresten er det ei plast snekke det er snakk om. Når det gjelder kartplotter, ser jeg det er mye å velge mellom, noen anbefalinger ? helst til en overkommelig pris.

Og er det mange umerkede grunner og slikt nedover ? takker forresten for alle svar, de er til god hjelp :lol:

Link to post

jf innlegg 16: Når dere kommer utover mot "Rute T" (dypvannsrute 18 m dybde Skagen-øst for Anholt-Storebælt), så hold god utkikk mot sør og nord etter store båter som følger den ruten. Mange av dem kan rett og slett ikke gå utafor renna, og dere skal dessuten gå så vinkelrett som mulig over. Kommer det en slik sværing som dere ser at dere sannsynligvis ville treffe (dvs bli most av) - fordi peilingen til den ikke endrer seg, så legg kursen litt om så dere kommer bak.

Enkel liten kartplotter: Garmin GPSMAP76 med en eller flere bokstaver etter, og et passende kartsett. Jeg har en GPSMAP76 uten bokstaver, den er utgått nå; den har gråtonekart (reserve ombord nå). Den har plass til alle kartene dere kommer til å trenge på den utflukten, og de nyere har sikkert bedre plass til kart. Sørg for et 12V strømuttak for å drive den fra batteriet ombord.

Grunner: njaei.... de fleste grunnene er jo ikke merket med stenger eller bøyer, men med bruk av kartet og telling av holmer er det helt unødvendig å gå på dem. Men det er god merking av leden for småbåter i Sverige, synes nå jeg. I Danmark er det også god merking, men man må venne seg til at "golvet" er jevnt på 7-15 meters dyp, og at sjøen blir krapp raskere enn hjemme, og bølgeavstanden blir kortere. Og det kan være mindre enn en meters dyp flere mil fra land, jfr revet fra Læsø til Nordre Rønner fyr med dybde på 0,3 m.

Jan, Hvaler. Båter: 1977-2016 kano; 1987-1994 Nidelv 24; 1994-2009 Hvalerskøyte 29'; 2008 -- Winga Princess; 2016 -- kajakk

Link to post

De fleste plotterne har innlagt dybdene, men det er ikke mer nøyaktig enn de som står oppført i sjøkartet. Ville nok anbefalt et lite ekkolodd i tillegg...

Når det gjelder toll vet jeg at det har vært en del de siste årene iallefall her, mellom Strømstad og Hvaler. Der har Kystvakten vært og tatt noen stikkprøver...

 

Vivvi

Link to post

Utrolig hvor mye folk skal planlegge for å legge på tur langs svenskekysten. Her skal folk ha ekkolodd masse rakketter og gps. Hvf og radar reflektor. Er det ikke en liten snekke som skal gå langs land??

 

Kjøp noen kart og sett kursen sørover. Kompass og redningsvest er det viktiskte en trenger ombord. Om sommeren er det jo ikke en gang bruk for lanterner. Tolleren kommer jo ikke før du treffer land igjen. Hehe

 

Hvor blir det av eventyr lysten.

Link to post
Stikkord:

 

VHF

Ekstra drivstoff

Redningsvester

GPS

Papirkart

kompass

Åre

Diesel/olje

Skjøteledning

Sjøsyketabletter

Førstehjelpssaker

Masse tau

Mat og drikke i reserve

Verktøykassa

Batterilader

Lommelykt med batteri og pærer

Fiskestang

Ekstra pærer til lanterner

Regntøy

Termos

Impeller

Reimer

Drivstoffilter

Bøtte

Varme klær

 

Det var det jeg kom på i farten!

Har ikke lest alle innleggene, men er det noen som har nevnt prevensjonsmidler?

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...