Jump to content

1984 johnson 70hk 3cyl står fast. Uvisst grunn. Hvordan feilsøke?


tomzern

Recommended Posts

Hei!

 

Kjøpte meg akkurat en 84-mod johnson 70hk komplett delemotor for en billig penge. Eneste jeg vet er at motoren ikke har blitt brukt på mange år, og blitt solgt som delemotor med en båt som selger av motor kjøpte seg. Pluggene var skrudd ut. Prøvde å lyse inn i sylindrene og der så alt normalt ut, ihvertfall såvidt jeg kunne se gjennom de små plugghullene.

 

Prøvde også å sette den i gir begge veier og den holdt igjen på akslingen og slapp når den skulle. Motoren ser også relativt bra ut i forhold til alderen.

 

Jeg vet altså ikke om motoren er varmskjært eller om den bare har satt seg etter mange års lagring. Hvordan burde jeg gå frem nå for å prøve å løsne på den uten å ødelegge? Tenkte nå først og fremst å legge den med sylindrene opp og sprute godt med 6-66 nedi for så å la det stå et par dager.

 

Tar gjerne imot forslag/tips/råd her.

 

Tar også med glede imot fakta om motoren. Mulig å øke effekt? Solid motor? :smiley:

 

Mvh Tomzern

Link to post

Følg planen om rustløser i sylindre du :smiley: Og så lager du deg eit verktøy som passer i hull på svinghjul og prøver å vri forsiktig etter nokre dager.

Neste tips blir å sette motoren på hodet og tømme diesel eller myyye rustløser ned i stammen. Det er av og til motorene setter seg i bunnlager på veiv der akslingen i stammen går oppi.

Når motoren snurrer og du har sjekka gnist osv, så ville eg demontert og sjekka lager. Om det er overflaterust på lager som har "satt" motoren så trur eg de vil ha kort levetid om du starter opp.

Yanmar 6LYA-STP 340hk

Link to post

Har nå laget meg et stativ til motoren og sprayet godt med rustløser i sylindrene. Prøvde også å dra litt på svinghjulet med en voksen rørtang jeg har, men det sitter foreløpig bom fast. Skal få kjøpt meg en pipe i riktig størrelse så jeg kan få litt mer moment neste gang jeg prøver. Nå får motoren bare stå et par dager med rustløser i sylindrene så får vi se:)

Link to post

Även om du får motorn att gå runt så är det bara att plocka isär den då nån ting är dåligt då det fastnat.

Har motorn varit underunder vattnet? det brukar få dom att fastna om man nu inte startar dom direkt efter dom badat..

 

mitt tips är att börja plocka isär och se om det är värt att lägga energi på motorn då någon redan dömt ut den till delemotor.

 

Lycka till med felsökadet

Link to post

Hadde samme problemet med en 80 hk Mercury jeg kjøpte i sommer. Den hadde stått lagret (montert på båt) utendørs bak en låve siden 2005 og hadde satt seg. Fylte lampeolje i plugghullene og ventet et par dager, klarte da å vippe svinghjulet rundt med et skrujern som brekkstang mot løftekroken, brukte ganske mye makt, det løsnet litt etter litt.
Vil anbefale å IKKE begynne å skru så veldig mye, iallfall ikke ta av powerhead før du har fått konstatert at det MÅ av, som Skrotnissen sier er det fort gjort å knekke bolter. Regner med du ikke ga så veldig mange kroner for en '84 mod, da kan man 'tåle' litt avvik i komprisjonen uten at det går ut over nattesøvnen.

Link to post

Har tenkt til å prøve å løsne motoren og evt. Se hvordan den beveger seg rundt før jeg begynner å skru det mer fra hverandre ja. Er det mer effektivt med lampeolje enn marinerustløser? Isåfall burde jeg kanskje dra og helle på lampeolje i dag..

 

Aner ikke om motoren har vært under vann, men det ser ikke sånn ut for motoren ser egentlig veldig fin ut utvendig. Tipper den enten har stått seg ihjel eller blitt varmskjært. Er vel lite håp for å få beveget på noe hvis den er skjært? Kan legge ut noen bilder av motoren senere hvis det er av interesse:)

Link to post

før du begynner å løsne bolter, så vil jeg anbefale å få tak i rustløser av "freeze shock" typen, den er mer effektiv enn f.eks 5-56/wd-40. Kan også lønne seg å varme litt på boltene.

 

Men som skrotnisse sier, bolter på utenbords knekker lett, spesielt på eksos og topp

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Takk for tipsene folkens :) Skal ihvertfall unngå å dra noe hardere på sentermutteren. :smiley: Vet at de 6mm hullene er til å terse av svinghjulet, men tenkte at hvis jeg laget en plate som passet perfekt og ble skrudd helt nedtil de hullene med en kraftpipe sveiset fast i midten så ville det gjøre susen? Mulig det blir litt for mye moment på 3 stakkars 6mm skruer som du sier Sæbø. Må sjekke svinghjulet nærmere i morgen. Tok noen bilder, men ingen av svinghjulet ovenifra. Mener å huske at det var noen flere åpninger som sikkert kan brukes.

 

Legger ut noen bilder av herligheten jeg :wink:

 

Mekker meg en bukk til å ha motoren på:

IMG_1477_zpsc2cad789.jpg

 

IMG_1478_zpsf8e7b0c1.jpg

 

Og så selve motoren:

IMG_1482_zps207ed74b.jpg

 

IMG_1483_zpsfc8ad829.jpg

 

IMG_1479_zpse302b772.jpg

 

IMG_1476_zps45a3a540.jpg

 

IMG_1475_zpsc76153de.jpg

 

Undervannshuset er strøkent tatt alderen i betraktning, og ser ut til å virke bra :yesnod: :

IMG_1484_zpseded6d15.jpg

 

Så hva syns dere? :smiley:

 

Skal ned i verkstedet å kikke litt mer i morgen. Nå har jeg bare sprayet godt med biltema marinerustløser i sylindrene, så jeg tenkte jeg skulle ta med meg noe annet så jeg kan fylle opp sylindrene i morgen. Blir det lampeolje eller er diesel/bensin bedre? Leste noe om cola på linken til ivar lenger opp også, men det er jeg litt skeptisk til :worry:

 

Mvh Tomzern

 

 

Link to post

Jeg ville lagt motoren på gulvet med plugghullene opp, fylt sylindrene med diesel og gitt den en god uke, det siger nok noe igjennom så noe under som kan samle opp litt dieselsøl kan nok være lurt! På denne måten blir det rikelig med diesel rundt i hele sylinderen, ved spraying vil det etterhvert renne ned i bunnen!

Frihet kan kjøpes for penger. I år er 550 liter med blyfri 95 frihet i massevis!

Link to post

Da skal jeg få tak i litt diesel og legge ned motoren i morgen :smiley: Prøvde å sjekke hvor langt ned i sylinderen hvert stempel stod med en skrutrekker. Reagerte på at det virket som om det stempelet som stod øverst stod vesentlig høyere enn de 2 andre. Forskjellen mellom de 2 andre stemplene virket kortere. Nå målte jeg ikke dette mer enn bare med fingeren på skrutrekkerskaftet. Begynte å lure på om det har skjedd noe så drastisk som at det ene stempelet/råden har løsnet fra veiva :confused: Men det skal vel litt til vel. Hva er slaglengden på disse motorene?

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...