Jump to content

Hvordan man ikke skal sjøsette en båt...


olpi

Recommended Posts

Så hvis jeg ønsker å få min båt løftet på land eller til sjøs mot betaling av en profesjonell aktør og denne gjør en feil så kan han skyve ansvaret for dette på meg og hvis jeg ikke har tegnet en kaskoforsikring så risikerer jeg et totalt tap? Skal kranfører også fortsatt ha betalt for jobben?

 

Setter femti øre på at du, forhåpentligvis, i så fall tar feil! :yesnod:

Ser frem til den dagen Corona er en øl og Donald er en and!

Link to post
Et helt idiotisk løft hvor man samler begge stropper øverst.... - Det er å be om å miste last....

Ikke nødvendigvis.

Sjøl får jeg sjøsatt båten på samme måte, MEN:

Stroppene er anbragt på et nøye bestemt sted, OG stroppene er sikret langs fenderliste, slik at de ikke KAN gli...

Hva de 3 idiotene gjør OPPI båten under løftet, begriper jeg ikke.

Mener at IF har garantert forsikring for min sjøsetting, når det blir utført som beskrevet.

Kystskipper 1984. Marintek Tr.heim.

Link to post
Marwin har jo helt rett ! Filmen viser hvordan ALT blir gjort feil. Ikke er stroppene sikret mot glidning. ( Det tar 2 minutter å slå et tau fra stroppene og til baug og akter)

Og IDIOTEN som kjører kranen, lar TRE Idioter oppholde seg ombord i båten under løft...... :nonod:

Og til alt overmål, spaserer disse frem og tilbake ! ? :flag:

Akkurat.

 

Værst er nå at det er folk i båten.

Redigert av KenBjork (see edit history)
Link to post

Fikk selv fraktet en gammel Scand 24 hjem på høsten og tilbake til sjøs på vårparten av et firma som tydelig visste hvordan det skulle gjøres. Han som heiste hadde med seg krybbe/ramme som han satte sammen og festet stroppene i. Da var stroppene til båten festet i hvert hjørne og det hele gikk trygt for seg..

 

Kjetil S

Citroen DS. If I have to explain, you wouldn't understand...

Link to post

Fikk opplyst av kraninstruktør at eit løft ikkje var automatisk forsikra av kran/kranebil/kranfører.

 

Viss det var store kompliserte løft tok de ofte ei forsikring som gjaldt dette spesifikke løftet.

Dette var ikkje dyrt, ca 1stk 100lapp.

Store verdier som båter var ein slik ting.

 

Ved arbeidsløft av produksjonsmateriell ble det sjeldent eller ikkje brukt ekstra forsikring.

 

Ville sjekka mi eiga forsikring for sikkerhets skyld viss eg hadde hatt ein stor dyr båt, og ikkje stolte 100% på kran/bil/fører/stropper, eller bilen ikkje stilte med løfteåk.

Ved ei kaikran som utelukkende skal brukes til båtløft rekner eg med slike ting er i orden, men hvem vet, tviler det er mangen som noen gang har sjekka dette.

Link to post

God kveld.

Ser alltid dumt ut når ting faller ned..

Nesten alle løft som blir gjort innen bygg og anlegg utføres med alle stropper eller kjettinger samlet i ett punkt.

Det er helt unormalt å sikre stroppene mot å gli. Det er imidlertid grunnleggende at stroppene er så lange at de ikke tvinges til å gli sammen. Samtidig gjør lengden at båten ikke vil tippe. Med lange stropper vil den "nederste" få all last nesten med en gang båten heller litt, og rette den opp igjen. Dette får du ikke ved korte stropper. Korte stropper blir tilnærmet som å balansere båten på ei stropp under båten.

 

Tre mann på hivet er lovlig hvis dette er dugnad - det er arbeidsmiljølovverket som begrenser slikt. Ser ut for at de i begynnelsen av løftet ble dirigert forover i båten som balllast, men etterhvert fant det koseligere å gå bak. Det var kanskje ikke smart ;-)

 

Mons

Mons

Link to post

I forbindelse med lastebiltransport for noen år siden sjekket jeg forsikringen hos If. Kasko dekket dette uten tegning av tillegg.

 

Annen ting jeg tenker på når jeg ser personer i bevegelse ombord. Tenk over hva fritt vann ombord kan gjøre ved løft. I følge "min" kranbilsjåfør kan 50 liter vann i kjølen føre til dramatisk forskyvning av tyngdepunkt. :eek:

Lykke er en kombinasjon av god helse og dårlig hukommelse! :smiley:

Link to post

Forrige båt ble fraktet med lastebåt til Oslo. Ved sjøsetting ble jeg "kommandert" av båtens besetning til å være ombord under løftet, da de ikke hadde (ville framskaffe) lettbåt jeg kunne entre båten i fra etter at den var senket ned på sjøen. Kranfører brukte ordentlig løfteåk, så det var forsåvidt greit. Men, det var høyt fra dekket og ned. Og, jeg ble først heist over 2 containere som stod på dekket. Dermed befant jeg meg nok gode 15 meter over sjøen.

 

Når jeg ser denne filmen, vel så er jeg glad det samme ikke inntraff under mitt løft.

 

 

Mvh. BEG

Jeg har muligens ikke alltid rett, men til gjengjeld tar jeg aldri feil.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...